Secondary Antibodies
Secondary antibodies bind to a primary antibody to assist in detection, amplification, sorting, and purification of target antigens, and are used in various biochemical techniques/assays (e.g., ELISA, western blot (WB), immunohistochemistry).
Goat Secondary Antibodies
(25,154)
Mouse Secondary Antibodies
(7,850)
Rabbit Secondary Antibodies
(7,447)
Donkey Secondary Antibodies
(2,972)
Rat Secondary Antibodies
(1,375)
Sheep Secondary Antibodies
(710)
Chicken Secondary Antibodies
(412)
Bovine Secondary Antibodies
(176)
Hamster Secondary Antibodies
(81)
Horse Secondary Antibodies
(81)
Pig Secondary Antibodies
(72)
Alpaca Secondary Antibodies
(62)
Biosimilar Secondary Antibodies
(12)
Human Secondary Antibodies
(4)
Duck Secondary Antibodies
(3)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1,501
–
1,515
of
46,223
results
IgG secondary Sheep anti-Rabbit, Polyclonal, Secondary Antibody, MilliporeSigma™
Sheep Polyclonal Antibody
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Sheep |
| Conjugate | Alkaline Phosphatase (AP) |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1.0 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | TBS with 0.001M MgCl2, 1% BSA, 0.0001M ZnCl2, 50% glycerol and 0.01% sodium azide; pH 8.0 |
| Immunogen | Rat IgG whole molecule. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Sheep |
| Conjugate | Biotin |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 2 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | IgG fraction |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA and 0.01% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Rat IgG whole molecule. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Bovine |
| Host Species | Sheep |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Bovine IgG2 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.05% ProClin 300 |
| Immunogen | Purified bovine IgG2. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Sheep |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 2 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA and 0.01% gentamicin sulfate; pH 7.2 |
| Immunogen | Rat IgG whole molecule. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Donkey anti-Rat IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, DyLight™ 800
Donkey Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Donkey |
| Conjugate | DyLight 800 |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Western Blot,Immunocytochemistry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 0.5 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 0.09% sodium azide; pH 6.8 to 7.4 |
| Immunogen | Rat IgG-heavy and light chain. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Donkey anti-Chicken IgY (H+L) Secondary Antibody, Biotin
Donkey Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
|---|---|
| Target Species | Chicken |
| Host Species | Donkey |
| Conjugate | Biotin |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1.0 mg/mL |
| Antigen | Chicken IgY (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 50% glycerol and 0.1% chloroacetamide; pH 7.2 |
| Immunogen | Purified egg-derived IgY. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Donkey anti-Goat IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, DyLight™ 550
Donkey Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Goat |
| Host Species | Donkey |
| Conjugate | DyLight 550 |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 0.5 mg/mL |
| Antigen | Goat IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 6.8 to 7.4 |
| Immunogen | Goat IgG-heavy and light chain. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Donkey anti-Human IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, DyLight™ 680
Donkey Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Donkey |
| Conjugate | DyLight 680 |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 0.5 mg/mL |
| Antigen | Human IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 0.09% sodium azide; pH 6.8 to 7.4 |
| Immunogen | Human IgG-heavy and light chain. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
IgY Donkey anti-Chicken, FITC, Polyclonal, Secondary Antibody, MilliporeSigma™
Donkey Polyclonal Antibody
Invitrogen™ Donkey anti-Mouse IgG (H+L) Secondary Antibody, TRITC
Donkey Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. Store in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Donkey |
| Conjugate | TRITC |
| Applications | Dot Blot,ELISA,Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Frozen),Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 2.2 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | IgG fraction |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA and 0.01% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Mouse IgG whole molecule. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Donkey anti-Rabbit IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, FITC
Donkey Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark |
|---|---|
| Target Species | Rabbit |
| Host Species | Donkey |
| Conjugate | FITC |
| Applications | Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Immunocytochemistry |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1.5 mg/mL |
| Antigen | Rabbit IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mg/mL BSA and 0.05% sodium azide; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
IgG Donkey anti-Guinea Pig, Biotin, Polyclonal, Secondary Antibody, MilliporeSigma™
Donkey Polyclonal Antibody